ព្រះសហគមន៍កាតូលិកបាត់ដំបង
នៅមុនសង្គ្រាមរវាងវៀតណាមនិងសៀម ក្នុងឆ្នាំ១៧៨៩ មានបងប្អូនគ្រីស្តបរិស័ទប្រមាណ១៥០០នាក់ តែងតែប្រមូលគ្នាអធិដ្ឋាន នៅតាមកន្លែងរៀងៗខ្លួនមានដូចជាភូមិធ្លោល ភូមិប្រាំបីឆោម។ ដែលភូមិទាំងពីរនេះស្ថិតតាមដងទន្លេងសាបក្បែររាជធានីលង្វែក។ ភូមិទាំងពីរនេះហើយ ដែលជាចំនុចផ្តើមនៃដើមកំណើតព្រះសហគមន៍បាត់ដំបងមុនគេបង្អស់។
បងប្អូនទាំងអស់នោះរស់នៅយ៉ាងសុខសាន្ត នាំគ្នាប្រកបការងារស្រែចម្ការតាមមាត់ទន្លេ។ តែមិនយូរប៉ុន្មានសង្គ្រាមបានកើតឡើង។ ប្រជាជនកម្ពុជាមួយចំនួនត្រូវចាប់ធ្វើជាឈ្លើយសឹកទៅឯប្រទេសសៀម។ នៅក្នុងនោះ ក៏មានគ្រីស្តបរិស័ទចំនួនប្រមាណជាង៩០០នាក់តាមឯកសារ ក៏ធ្វើជាឈ្លើយសឹកនៅប្រទេសសៀមនោះផងដែរ។
All of them lived in peace, working in the fields along the river. But soon war broke out. Some Cambodians were taken captive to Siam. There are also more than 900 Christians who are said to be prisoners of war in Thailand.
ក្នុងឆ្នាំ១៧៩០ មានលោកយ៉ូហាននៃព្រះយេស៊ូ បានធ្វើដំណើរមកពីប្រទេសចិនមកសួរសុខទុក្ខ និងប្រមែរប្រមូលបងប្អូនគ្រីស្តបរិស័ទខ្មែរទាំងអស់ដែលមានចំនួន៣០០នាក់រួមនឹងខេត្តពោធិ៍សាត់ឱ្យមករកទីលំនៅថ្មីនៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបងដែលមានសុវត្ថិភាពគឺជាព្រះសហគមន៍យើងសព្វថ្ងៃនេះ។
In 1790, John of Jesus traveled from China to visit and gather all 300 Cambodian Christians, including Pursat, to find a safe place to live in Battambang. Is our community today.
មិនយូរប៉ុន្មានបេសកកម្មរបស់លោកត្រូវបានបញ្ចប់។ ក្រោយមកមានលោក ឡង់សេ ម៉ូបា ធ្វើដំណើរពីបាងកក បន្ទាប់ពីលោកទទួលបានដំណឹងថា នៅព្រះសហគមន៍នៅខេត្តបាត់ដំបង មានបងប្អូនគ្រីស្តបរិស័ទជាច្រើនកំពុងតែតែលតោល និងឃ្លាតឆ្ងាយពីព្រះសហគមន៍។ លោកបានប្រមូលបងប្អូនទាំងអស់អោយរស់ជុំគ្នា ហើយលោកបានធ្វើការជាច្រើនជាមួយបងប្អូននៅទីនោះ។ លោកបានអប់រំជំនឿ និងបានបកប្រែសៀវភៅជាច្រើនស្តីអំពីការប្រៀនប្រដៅអំពីព្រះយេស៊ូនិងព្យាការីជាច្រើន។
ក្នុងឆ្នាំ១៩៥៣ ព្រះសហគមន៍នៅកម្ពុជាទាំងអស់មានការីកចម្រើនឡើង។ នៅតាមព្រះសហគមន៍នីមួយៗ មានលោកបូជាចារ្យ បងស្រីមករស់នៅ និងធ្វើការផ្សេងៗជាមួយក្មេងកំព្រានិងអ្នកជម្ងឺ។ ជាពិសេសនោះ ព្រះសហគមន៍មានការីកចម្រើនហួសពីការស្មាន ដោយមានលោកអភិបាល ប៉ូល ទេពអ៊ីមជាអ្នកដឹកនាំ។ ហើយនៅសម័យនោះព្រះសហគមន៍នៅប្រទេសកម្ពុជាបានបែងចែកជាបីភូមិភាគធំៗគឺ៖ ភូមិភាគភ្នំពេញ ភូមិភាគបាត់ដំបង និងភូមិភាគកំពង់ចាម។ ដែលភូមិភាគទាំងបីនេះ សុទ្ធតែមានលោកអភិបាលគ្រប់គ្រង។